MY 12/2018

Vyšlo 4. prosince 2018

Obsah čísla

Jak to vypadá (listujte několika ukázkami):

1/12

3 Dobrá rada nad zlato

Letos naposledy nám Jarek Nohavica otevírá dveře do své České galerie. 

6 Nebezpečná hodina

 

 

Spojenými silami se nám podařilo dostat na jediné jeviště největší „hvězdy“ naší i slovenské populární scény, které se takto sotva ještě někdy sejdou... 

8 Zázrak na Žofíně

 

Stará Říše nedala světu jen Dobré dílo Josefa Floriana, ale i lužický betlém jeho syna Metoděje. Všestranně nadaný umělec si s dřevem opravdu rozuměl. 

12 Drsná něha betlémáře Floria

 

Dar je ušlechtilý čin. Obdarovat jen tak, beze vší příčiny, někoho potřebného, patřilo v křesťanské tradici, na níž naše civilizace stojí (či ještě velmi nedávno stála), vždy mezi základní znaky soucitu, slitování a sounáležitosti. 

14 Veletrhy pod stromečkem

 

Dnešní svět virtuálních financí je krytý toliko dluhem a důvěrou v to, že uměle vytvořené finanční bubliny neprasknou. Je proto dobré vážně se zamyslet nad udržitelností současného relativního blahobytu a nad možnostmi, které v sobě skrývají cenné kovy. 

16 Zlato

Putovat na vrchol posvátné „kupky hnoje“ lze kdykoli, nejen na svatého Jiří. Bude-li to v době kolem Vánoc, možná tam potkáte i Bratříčky. 

20 Radost na Řípu

 

Přichází svrchně kvašená kontrarevoluce. Jaká piva pili Josef Dobrovský s Karlem Hynkem Máchou? Vraťme se do hospod k čepovanému! 

22 Lze i pivo „národně obrodit“?

 

Všichni jsme MY (jen o tom ještě všichni nevědí) 

24 Rozhledna

Není voda jako voda. Ta z jihočeské Svatováclavské studánky má kojenecké parametry. Jak dlouho ještě ji budeme smět pít?

28 Pomůže Václav Václavovi?

 

Bojovník proti nacismu, Benešův a Masarykův oblíbenec v Londýně a nakonec štvanec, kterého nenáviděl Gottwaldův režim stejně jako československý exil vzniklý po únorovém převratu. Zrádce všech, nebo statečný člověk mezi mlýnskými kameny své doby?

30 Vánoční únos opuštěného muže

Před 80 lety, na Boží Hod vánoční, skonal Karel Čapek. Jedním ze spolupracovníků MY je i synovec Čapkova zahradníka a řidiče, který u jeho lože tehdy stál.

34 Jak moje teta zachránila Dášeňku

 

Čemu se říkalo Fronta na maso už pamatuje stále méně lidí. A přitom právě tento objekt stál na hraně okamžiku, kdy se z polotmy vynořovaly dějinné obrysy naděje na lepší příští.

36 Fronta na maso, Zbabělci a šestsettrojka

 

I když byl parní provoz na českých tratích před již téměř čtyřiceti lety ukončen, železniční klenot s trochu záhadnou přezdívkou brázdí českou krajinou dál.

40 Rosnička žije!

 

Před 170 lety, 2. prosince 1848, byl v historickém srdci Moravy uveden na trůn osmnáctiletý František Josef I. Zlaté časy střední Evropy, a českého národa zvláště, začaly v Olomouci.

42 Císař

 

Umí se smát i zvážnět. Dívá se na svět kolem sebe otevřenýma očima. A pokouší se o něm něco vypovědět. Není to jistě všechno. Ale je to dost.

46 Tichá touha Adriany Müllerové

 

Povídka

48 Cesta na jitřní

 

Anna Lapšanská, dnes sestra Jana, žije většinu svého života pod Tatrami. Přes všechny nepřízně osudu si uchovává hlubokou radost a přesvědčení, že každý krok jejího života vedl k cíli, pro nějž se před 93 lety narodila.

51 Když se ti rodný dům promění v klášter…

Přehnané strašení dětí k českým mikulášským zvykům rozhodně nepatří. Dnes ale čelíme jinému extrému – obavě, že pohled na čerta dítě duševně poškodí. Mikuláš bez pekelníka je však jako topinka bez česneku.

52 Tři zlatá jablka

Prvního prosince uplynulo osmdesát let od okamžiku, kdy byl předsedou československé vlády jmenován Rudolf Beran. Vkročil tím do tragické dějinné pasti, z níž nebylo úniku.

54 Padouch, nebo hrdina?

 

U mne má operní basbarytonista Adam s příjmením Plachetka protekci. Zdaleka nejen kvůli kořenům, ze kterých vstoupil do tohoto světa.

58 Dva s kotvou

 

Fotofejeton

61 Kiksnul vám mobil?

 

Jak v hektických předvánočních dnech podpořit svou odolnost vůči nemocem?odolnost vůči nemocem?

62 Spojenci, kteří voní i chutnají

 

Víte, co je calta? Moc takových nebude. A přece ji většina z nás o Vánocích jí.

64 Staročeská štědrovečerní tabule

 

„Dejte nám zbraně, dali jsme si na ně!“ skandovaly před osmdesáti lety davy vlastenců nejen před Pražským hradem. Pozdě. Mnichov a pak okupace zastihly civilní veřejnost prakticky neozbrojenou. Dnes je to o malinko lepší, ale…

66 Sto opic

 

Společný stůl, lože i pódium: Již více než pětatřicet let těší manželé Marianovi svým renesančním folkem nesčetně uší všech generací. 

70 Klíč k harmonii

 

Následující příběhy o lidské pohostinnosti, prožité na vandrech po naší vlasti, nejsou smyšlené. Svědčí o tom, že i přes nepopiratelnou atomizaci společnosti mají lidé – tedy alespoň někteří – k sobě stále ještě blízko. 

74 Když i drsní trampi jihnou…

 

„Myslel jsem totiž / v tom je ta potíž / že trocha poesie nikoho nezabije,“ zpíval v šedesátých letech v divadle Semafor Jiří Suchý. Jó, to se mu to zpívalo, když tehdy veršování frčelo! Nebo že by snad dnes byl právě ten 

správný čas na to navázat? 

78 Příběh první

 

80 Z Galerie Nezapomenutelných

 

82 O peci, která nepadá

Nebezpečná hodina - Toyen
00:00 / 00:00
toyen-obraz.jpg