Nová hymna? Jací MY vlastně jsme?


Čtenáři MY již Miloše Boka, díky jeho nevšednímu portrétu v únorovém čísle, znají. Proto se jim může zdát překvapivý krok předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala, když si pro zkomponování nové verze české státní hymny (primárně pro sportovní události a vyhlašování vítězů na mezinárodních soutěžích) vybral právě jeho.


Ať už máme k současné podobě olympijských her postoj jakýkoli, nelze neocenit Kejvalovu odvahu. Miloš Bok má totiž v kruzích, svírajících svět vážné hudby v naší zemi, nemálo odpůrců.


Proč?


O důvodech Bokovy hudební i názorové výjimečnosti se můžete dočíst právě na stránkách měsíčníku MY. A je třeba neskromně dodat – jen tam. Po přečtení článku o „českého Wagnerovi z Křinického údolí“ lze také pochopit, proč novou orchestraci naší hymny pojal tak monumentálně a bojovně.


Výrokem Jiřího Kejvala z tiskové konference v Českém rozhlasu – vlastenecky. Oba navíc před poněkud vytřeštěnými zraky novinářů obhajovali použití původní druhé sloky, z níž se dozvíme nejen to, že „domov můj“ je „mezi Čechy“, ale i to, že náš kraj je „Bohu milý“.


Samozřejmě se ozvaly vzrušené hlasy, poukazující na archaičnost textu. A zazněla i kritika Bokova pojetí, posilujícího naši národní hrdost a sebevědomí a provokujícího k činu. Slovy redaktorky Lidových novin paní Bystrovové – Bokova hudba se prý s naší národní mentalitou (střízlivost, krotkost) míjí.


Jací MY vlastně jsme? Která z verzí české státní hymny – ta současná či ta Bokova – lépe odpovídá naší národní povaze? A která z verzí se vám více líbí? Napište nám svůj názor na redakce@mesicnikmy.cz.


Pokud ještě nejste pravidelnými čtenáři MY a článek o hudebním skladateli Bokovi neznáte, rádi vám jej zašleme v elektronické podobě.


Stránky s nahrávkami nové verze hymny: http://www.hymna2018.cz/


Videozáznam tiskové konference (28. 3., ČRo-Vltava).

#Semín #Hymna #Bok

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše