Všichni jsme MY

Brrr, to je kosa. Po dlouhém létu jako rána do palice. Zima na krku. Scházím z Karlova mostu, odkud je to do Vojanova dvora na Malé Straně už jen pár minut. Zapaluji si poslední cigaretu, protože v hospodě, kde mám strávit pár následujících hodin, to, jak známo, nepůjde. Vlastně ani nevím, jestli tam tak dlouho vydržím. Nikoli kvůli tabáčku – soudě dle názvu podniku, jistě se dá bafat na dvorku – ale spíš proto, že nevím, co od téhle akce čekat. Kdyby nebylo mé ženě mizerně, a nemusela zachumlaná do peřiny popíjet jeden čaj za druhým, šla by sem ona. Koneckonců to byl její nápad, objednat si tenhle časopis vychvalovaný naší sousedkou.

Přišel jí dopis od šéfredaktora: „Velmi si vážíme toho, že jste se rozhodla předplatit si měsíčník MY. Naším hlavním přáním samozřejmě je, aby byl pro vás zajímavým a podnětným čtením. Ale není to jediný důvod, proč jsme se právě takový časopis, jako je MY, rozhodli vydávat. Byli bychom rádi, kdyby z nás, autorů i čtenářů, pomáhal vytvářet opravdové společenství…“


To by mě fakt zajímalo, jak to chtějí udělat. Obzvlášť dneska, kdy je už zase kdekdo zalezlý jen do soukromí a o některých svých názorech na veřejnosti raději nemluví, aby nebyl za extrémistu. A ještě k tomu – setkání se čtenáři. Trochu divná ambice. To těm redaktorům nestačí, že si to někdo koupí a pak možná i přečte?


Vejdu do dvora – název nekecá – a koukám, že těch společenských vyvrhelů, družně zde pokuřujících, tu dnes bude víc. Dokonce i pan šéfredaktor drží basu. Hospůdka je to útulná. Vaří tu vlastní pivo a klobásky s feferonkou mi v tomhle nečase také dělají dobře. Je nás tu pěkných pár desítek, to jsem ani nečekal. Občas někdo někoho zná, většina lidí se ale navzájem představuje. Moc si na tyhle rituály nepotrpím, tak raději sedím v koutku a vše zpovzdálí sleduji. Nakonec si ke mně přisedl nějaký pán, který má na tričku nápis Jakl do Senátu. Hernajs, to jsme na nějakém předvolební mítinku?

Slovo si bere Petr Hájek. Četl jsem jednu jeho knihu. O novinářích, co se změnili ve skupinu nevolených politiků. Tehdy mi přišla hodně radikální, ale po těch letech jsem přestal věřit všemu, co mi řekli v televizi nebo co jsem si přečetl v novinách, a dnes si to už rozhodně nemyslím. To, co říká, má hlavu a patu. Teď povídá o tom, proč se do toho dobrodružství s časopisem vůbec pustili a proč se MY tolik liší od ostatních tištěných periodik. Své si k tomu pak řekli i jeho nejbližší spolupracovníci, včetně vtipné postarší máničky. Ale vždyť to je ten Jakl! Mluví pěkně, žádná agitka.


Obsluha roznáší místní pivní speciality, atmosféra se mění v příjemně uvolněnou. Losuje se výherce soutěže o „misku vtipné kaše“ – moje žena se jí sice také zúčastnila, ale samozřejmě nevyhrála – načež přichází „rauchpauza“. Začíná mě to tu bavit. A asi nejen mě, protože od pozvaných proudí zajímavé nápady, jak šířit MY do míst, kde se o něm dosud neví. Vysoký pán z druhého konce místnosti oznamuje, že bude nabízet starší čísla z remitendy na střelnicích, kam velmi často jezdí. Další se zmiňuje o svém dobrém známém, který vlastní několik lázeňských domů. No jasně - host vejde do pokoje, a aby se mezi jednotlivými procedurami nenudil, má tu něco zajímavého na čtení. Mnozí si vyměňují telefonní čísla s panem Červenkou, který, jak jsem pochopil, tyhle aktivity koordinuje. A když Michal Semín přišel s výzvou, abychom se případně pokusili i o nějaký ten autorský příspěvek, moje původní skepse o smyslu téhle neobvyklé sleziny se rozplynula docela. Skoro si myslím, že záměr vytvořit v každém regionu kolem MYčka neformální společenství přátel má docela slušnou šanci. V době rozdělování se propojovat a spojovat. Stavět mosty. Hezká myšlenka.

Odešel jsem jako jeden z posledních. Přišel jsem domů, žena už spala. Řeknu jí to zítra. Na krku sice zima, ale jaro je tu coby dup. A my... no my jsme taky MY.


Foto Lucie Dobešová, Zdeněk Hrabica, František Červenka

#MY102018 #Hájek #Jakl