Kdo necvrnká, není Čech

Beseda s Danielem Besedou: "Jsme jedna velká parta, spojená kuličkovou vášní"

Patřím ke generaci, která kuličky často hrála. Ovšem jen v dětství a většinou jen na jaře. Jak je tomu dnes?


Kuličky již dávno nejsou výlučnou doménou dětí. Bohužel, dětí je na turnajích organizovaných kuličkovými kluby pořád celkem málo. Poměr k dospělým je většinou 1 : 10 Jsou však i výjimky. Například na turnaji v Neratovicích, ale i jinde, to bývá tak padesát na padesát.


A máme je spojovat výhradně s jarem?


Spojovat kuličky s jarem můžeme i v dnešní době, kdy se již dá hovořit o plnohodnotném sportu. Jsme ale omezeni počasím a právě na jaře vždy startuje nová kuličková sezóna. V soutěžní terminologii používáme zejména výrazu “kuličky” nebo “kuličkový sport”.


My tomu říkali cvrnkaná…


Existují různé varianty hry a výraz “cvrnkaná” se používá pro jednu z nich.


Jak jste se k této hře dostal? Hrál ji někdo z vašich rodičů? Nebo dokonce prarodičů?


Jestli hráli kuličky mí rodiče nebo prarodiče, to vážně netuším. Můj děda však pochází z obce Velké Leváre na Slovensku, kde dodnes mají kuličky svou tradici, a jezdí tam hrávat i někteří hráči z Čech. V dětství jsem kuličky vlastně ani moc nehrál, a to pocházím z malé vesničky! O těch soutěžních jsem se dověděl vlastně teprve nedávno. Někdy v září 2010 jsme se s mou budoucí manželkou procházeli po Petříně a uviděli jsme letáky, že se nadcházející víkend chystá nějaký kuličkový turnaj. Tak jsme tam vyrazili, a od té doby oba kuličky aktivně hrajeme. Pravidelně se účastníme většiny turnajů, které se konají po celé republice. Mimo jiné mě překvapilo, že nás bylo 45 hráčů, a to jsem ještě tehdy netušil, že existují tzv. “republikové turnaje Masters”, na kterých se sjede kolem 70 kuličkářů z celé ČR. Je to opravdu velmi návykový sport a doporučuji si vyzkoušet atmosféru, která na velkých turnajích vždy panuje.


Dočetl jsem se, že kuličky jsou velmi stará hra a že, oproti mému nepoučenému mínění, nemá původ v Čechách. Víte – či alespoň tušíte – odkdy se u nás kuličky hrají? Lze je vůbec počítat mezi české tradiční hry?


Kuličky můžeme řadit mezi nejstarší sportovní hry světa. Asi je to zapříčiněno také tím, že se dají hrát opravdu všude, na všech terénech a že jsou snadno dostupné i po stránce finanční.


I když u nás svůj původ nemají, určitě je za náš národní sport považuji. Kuličky k Česku prostě patří a každý koho se zeptáte, někdy kuličky hrával. Jsou zachyceny na spoustě obrazů, v písničkách či knižních ilustracích. Výrazem “české kuličky” bych nejspíš nazval způsob hraní - druh kuličkové hry – kdy se cvrnká kuličkami do vyhloubeného důlku. V zahraničí existují kuličkové hry také, ale mají jiná pravidla. V anglosaských zemích se třeba vycvrnkávají kuličky z kruhu ven, v Asii zase cvrnkají z ruky palcem na zem a podobně.


Jako malí kluci jsme měli krásné látkové pytlíky s hliněnkami. Skleněnky byly spíše vzácnost, za jednu skleněnou kuličku jsme byli ochotni dát i deset hliněnek. S jakými kuličkami se hraje dnes?


V dnešní doběse již téměřhliněnkami nehraje. Většina hráčůmá skleněnky, které lze koupit v každém obchodě. Pytlík obsahuje 20 kuliček a lze je pořídit od 45 do 120 Kč. Ti nejlepší hráči, i když také ne všichni, si nechávají vyrábět kuličky přímo na míru - jsou trochu těžší a při hře stabilnější. Jejich ceny se pohybují kolem 100 korun za 1 kuličku! Ale ani hliněnky ještě zcela nezmizely, vyrábí je jeden náš kolega. Používáme je pro propagační hry nebo jako odměnu pro vítěze.


Překvapilo mne, že taková hra, jako jsou kuličky, má svůj vlastní sportovní svaz. A kdo je takovým opravdovým průkopníkem, jménem, které každý český kuličkář zná?


Největší zásluhu na založení Českého kuličkového svazu má bezesporu jeho první prezident Petr Šejba. V roce 1999 se sešly 3 kuličkové kluby z okolí Prahy, a jejich členové se rozhodli založit kuličkový svaz. Do dnešní doby již se registrovalo přes 50 kuličkových klubů! Aktivních klubů je ale jen kolem dvaceti. Ročně se dnes koná kolem 70 turnajů, aktivních hráčů je každý rok kolem 300 a v databázi máme k dnešnímu dni 2486 hráčů, kteří se zúčastnili alespoň jednoho turnaje, započítávaného do Národního žebříčku České republiky. Kromě “žebříčkových turnajů” pořádáme řadu akcí pro veřejnost, školy, a školky.


Petr Šejba již prý u nás příliš necvrnká…


Petr nyní - jako prezident Světové kuličkové federace - rozjíždí kuličky ve Španělsku a docela se mu to daří (smích). Já jsem po něm převzal kormidlo v roce 2015.


Máte nějaký konkrétní cíl, který ve vedení svazu sledujete?


Mým cílem je zejména rozšířit povědomí o kuličkovém sportu po celé republice a přilákat k němu co nejvíce nových zájemců. S tím souvisí také budování a hledání nových míst pro hru.


Kdo je taková aktuální hvězda?


Vedle již zmiňovaného Petra Šejby to bude Pavel Zoufalý, který se může pyšnit svou neskutečnou sbírkou trofejí. Je vítězem Národního žebříčku, vítězem mistrovství ČR, vítězem mistrovství světa a dalších cen. Další osobnost, kterou každý český kuličkář zná, je Martin Dostál, autor různých herních systémů. Ten se kuličkám intenzivně věnuje řadu let a jako hráč vybojoval titul mistra ČR a je čtyřnásobným vítězem národního žebříčku. Vedle těchto individualit nemohu zapomenout ani na “kuličkářské rodiny”, jako jsou Mišovičovi, Nedvědovi či Karáskovi. Většina kuličkářů se navzájem zná, protože se vídají na některém z turnajů téměř každý týden.


Nepotřebujete asi velké stadióny. Které z našich hřišť je neznámější?


Speciální hřiště na kuličky bylo vybudováno například v Srbech u Kladna, obci Tuchlovice nebo v Kralupech nad Vltavou U Kohouta. Na dalších místech hráči využívají většinou antukové kurty na volejbal nebo tenis, nebo přírodní parky s hliněným či mlatovým povrchem. Nejznámější je určitě hřiště ve městě Sedlec - Prčice, kde se každý srpen pořádá největší a nejprestižnější turnaj roku. Je to pro nás kuličkáře taková srdeční záležitost. Dalším místem, které se stalo již “klasikou“, je park u paty Petřínské rozhledny. Zde se také uskutečnilo nejvíce kuličkových turnajů všech možných kategorií a několikrát tam proběhlo i mistrovství světa. Nyní je tohle místo bohužel v rekonstrukci.


A co kuličkářská drobotina? Jaký typ dětí se soutěží účastní? A je šance je tím odtáhnout od počítačových her a stálého civěni do mobilu?


Děti jsou šikovné. Já osobně pořádám spoustu akcí pro děti a překvapuje mě, jak jim to jde a jak je to baví. Hodně spolupracujeme se školami a zviditelňujeme kuličky i v rámci pražských městských částí. Je to na dobré cestě, o kuličky prostě zájem je. Na větší turnaje však mnoho dětí nechodí. A když, tak to jsou většinou děti z “kuličkářských rodin”. Chtěl bych pochválit a vyzdvihnout zejména kluby, které se dětem intenzivně věnují, jako “Kuličkový klub CB Neratovice” nebo “Strangalia Team” z Plzně, který pravidelně pořádá mistrovství ČR juniorů.


Zmínil jste se o tom, že se u nás konalo i mistrovství světa. Jak si vůbec vedou čeští kuličkáři na mezinárodních turnajích? Jaké je postavení našeho svazu v rámci mezinárodního „kuličkářství“?


Mistrovství světa se koná v ČR od roku 2005, od roku 2011 jednou za dva roky. Češi jsou samozřejmě v kuličkách nejlepší. Zatím vždycky jsme obsadili všechna medailová umístění. Do Prahy jezdívali i zahraniční účastníci, zejména z Německa, ale ti moc “cvrnkat” neumějí - pouze “šourat”. Udělovali jsme jim výjimku z pravidel, aby se vůbec mohli zapojit. Světová federace, která si klade za cíl sjednotit kuličková pravidla na soutěžní úrovni – asi není divu, že má sídlo právě u nás – plánuje propagaci kuličkového sportu v sousedních státech. Srovnání bohužel nemáme. Hraje se sice od Mexika, Kuby, Jižní Ameriky, Beninu, zde hrají podle oficiálních “českých” pravidel, až po Pákistán, ale jelikož má každý stát jiný způsob kuličkového zápolení a cestování kvůli kuličkovým turnajům do ciziny je nákladné, je to v současné době složité.


O pořadatelství mistrovství světa v roce 2019 se nyní rozhoduje mezi Českou republikou a Španělskem, takže s napětím čekáme, jak Světová federace rozhodne.


Z některých fotografií jsem získal dojem, že kuličky hraje i mnoho lidí ze starších generací.


Máte pravdu, věkový průměr na turnajích je kolem 45 let. V rámci registrovaných řádných členů svazu máme asi 5 hráčů, kterým je více než 70, a celá čtvrtina budou hráči mezi 50 - 60 lety. Ale začíná vyrůstat nová generace nadějných kuličkářů a také vznikl nový klub, Bohemia & Moravia Club, který je složen pouze z hráčů mladších 18 let. Svůj první úspěch slavil na loňském prestižním mistrovství České republiky klubů, které vyhrál.


Jaké předpoklady má mít „kuličkář“, chce-li být úspěšný? Fyzická námaha při hře se zdá být minimální (snad jen s výjimkou dřepů), takže jde primárně o schopnost koncentrace a dobrého míření? Hraje také v tomto sportu nějakou roli taktika?


Kuličky jsou cílový sport. Podobně jako například bowling a pétanque, ve kterém jsou někteří kuličkáři velmi úspěšní. Je důležitá soustředěnost, koncentrace a samozřejmě častý trénink, který se získá právě tím, že se často účastníte turnajů a odkoukáte od těch nejlepších, jak na to. Velmi důležitá je i taktika. Možná ještě důležitější, než vše, co jsem zatím zmínil. Je mezi námi hodně šachistů a matematiků, a ti bývají při hře často nejúspěšnější. A že kuličky nejsou fyzicky náročné? O tom bych polemizoval. Jezdím pravidelně na kole 100 - 120 km denně, ale tak zničený jako po kuličkovém turnaji většinou opravdu nejsem. Kuličkář udělá během velkého turnaje kolem 800 dřepů, jak jsem se dočetl v nějakém článku. Ale já myslím, že je to více. Celodenní turnaj Masters trvá třeba i 10 - 12 hodin a celou dobu jste na přímém slunci, na nohách a těch dřepů byste se asi ani nedopočítal.


Co vás na té hře nejvíc baví?


Těžko bych to vysvětloval, to se musí zkusit, zažít. Jsem soutěživý typ a nadchnu se pro většinu sportovních aktivit, ale kuličky mají opravdu své kouzlo, nesrovnatelné s ničím jiným.


Své v tom asi hraje i dobrá parta...


Aby ne. Kuličkáři si většinou plánují podle termínů turnajů i dovolené, aby se jim nekryly termíny. Nebo naopak zamíří do nových míst, kde ještě nebyli. Někdy se domluví skupinka hráčů a udělají si hromadný výlet vlakem. Často i celé rodiny.


Pokud byste chtěl někoho pro kuličky získat, čím byste ho inspiroval?


Kuličky jsou skvělá zábava, ale i sport. Jsme jedna velká parta nadšenců, spojená společnou kuličkovou vášní. Jak jsem již řekl dříve, kuličky jsou návykové, zejména pak pro ty, kdo jsou hodně soutěživí. Polovina hráčů však jezdí na turnaje hlavně pro zábavu. Druhá to zase bere jako sport a počítá každý bodík a posun v žebříčku. Ale tak je tomu v každém sportu. Pokud se chcete stát v nějakém sportu mistrem světa, tak navrhuji začít kuličkami. Já osobně provozuji mnoho jiných sportů, stejně jako další kuličkáři, a právě kuličky mi hodně pomáhají i při jiných sportech - koncentrovat se plně na hru, posilovat hráčskou osobnost, nebo se učit číst gesta soupeře při hře.


Jaké zajímavé turnaje se u nás letos budou konat a jak se lze na ně přihlásit? Jak správně postupovat, chce-li se někdo zapojit do českého kuličkářského dění?


Každoročně se pořádá kolem 70 turnajů. Na ty nejprestižnější, jako jsou turnaje kategorie Masters, mistrovství České republiky jednotlivců, dvojic či klubů, se musíte stát řádnými členy Českého kuličkového svazu. Což nevyžaduje nic složitějšího, než vyplnit přihlášku a uhradit členský příspěvek. Na všechny ostatní turnaje - Open a nežebříčkové - kterých je nejvíc, se může přijít zaregistrovat každý zájemce bez rozdílu, třeba i těsně před zahájením. Někdy je dokonce možné se zapojit i do rozehraného turnaje, pokud to umožňují propozice pořadatele. Nováčkům většina pořadatelů kuličky zapůjčí zdarma a vždy narazíte na soupeře, který již kuličky někdy hrál, takže vám vysvětlí pravidla během hry. Někdy, zejména u těch starších, je potřeba nejdříve překonat prvotní ostych. Pak už vás ale kuličky chytí a nepustí.


Otázky kladl Michal Semín.


Vyšlo v MY4/2018

#Semín #Kuličky #MY42018