Kdo necvrnká, není Čech

Beseda s Danielem Besedou: "Jsme jedna velká parta, spojená kuličkovou vášní"

Patřím ke generaci, která kuličky často hrála. Ovšem jen v dětství a většinou jen na jaře. Jak je tomu dnes?


Kuličky již dávno nejsou výlučnou doménou dětí. Bohužel, dětí je na turnajích organizovaných kuličkovými kluby pořád celkem málo. Poměr k dospělým je většinou 1 : 10 Jsou však i výjimky. Například na turnaji v Neratovicích, ale i jinde, to bývá tak padesát na padesát.


A máme je spojovat výhradně s jarem?


Spojovat kuličky s jarem můžeme i v dnešní době, kdy se již dá hovořit o plnohodnotném sportu. Jsme ale omezeni počasím a právě na jaře vždy startuje nová kuličková sezóna. V soutěžní terminologii používáme zejména výrazu “kuličky” nebo “kuličkový sport”.


My tomu říkali cvrnkaná…


Existují různé varianty hry a výraz “cvrnkaná” se používá pro jednu z nich.


Jak jste se k této hře dostal? Hrál ji někdo z vašich rodičů? Nebo dokonce prarodičů?


Jestli hráli kuličky mí rodiče nebo prarodiče, to vážně netuším. Můj děda však pochází z obce Velké Leváre na Slovensku, kde dodnes mají kuličky svou tradici, a jezdí tam hrávat i někteří hráči z Čech. V dětství jsem kuličky vlastně ani moc nehrál, a to pocházím z malé vesničky! O těch soutěžních jsem se dověděl vlastně teprve nedávno. Někdy v září 2010 jsme se s mou budoucí manželkou procházeli po Petříně a uviděli jsme letáky, že se nadcházející víkend chystá nějaký kuličkový turnaj. Tak jsme tam vyrazili, a od té doby oba kuličky aktivně hrajeme. Pravidelně se účastníme většiny turnajů, které se konají po celé republice. Mimo jiné mě překvapilo, že nás bylo 45 hráčů, a to jsem ještě tehdy netušil, že existují tzv. “republikové turnaje Masters”, na kterých se sjede kolem 70 kuličkářů z celé ČR. Je to opravdu velmi návykový sport a doporučuji si vyzkoušet atmosféru, která na velkých turnajích vždy panuje.


Dočetl jsem se, že kuličky jsou velmi stará hra a že, oproti mému nepoučenému mínění, nemá původ v Čechách. Víte – či alespoň tušíte – odkdy se u nás kuličky hrají? Lze je vůbec počítat mezi české tradiční hry?


Kuličky můžeme řadit mezi nejstarší sportovní hry světa. Asi je to zapříčiněno také tím, že se dají hrát opravdu všude, na všech terénech a že jsou snadno dostupné i po stránce finanční.


I když u nás svůj původ nemají, určitě je za náš národní sport považuji. Kuličky k Česku prostě patří a každý koho se zeptáte, někdy kuličky hrával. Jsou zachyceny na spoustě obrazů, v písničkách či knižních ilustracích. Výrazem “české kuličky” bych nejspíš nazval způsob hraní - druh kuličkové hry – kdy se cvrnká kuličkami do vyhloubeného důlku. V zahraničí existují kuličkové hry také, ale mají jiná pravidla. V anglosaských zemích se třeba vycvrnkávají kuličky z kruhu ven, v Asii zase cvrnkají z ruky palcem na zem a podobně.


Jako malí kluci jsme měli krásné látkové pytlíky s hliněnkami. Skleněnky byly spíše vzácnost, za jednu skleněnou kuličku jsme byli ochotni dát i deset hliněnek. S jakými kuličkami se hraje dnes?


V dnešní doběse již téměřhliněnkami nehraje. Většina hráčůmá skleněnky, které lze koupit v každém obchodě. Pytlík obsahuje 20 kuliček a lze je pořídit od 45 do 120 Kč. Ti nejlepší hráči, i když také ne všichni, si nechávají vyrábět kuličky přímo na míru - jsou trochu těžší a při hře stabilnější. Jejich ceny se pohybují kolem 100 korun za 1 kuličku! Ale ani hliněnky ještě zcela nezmizely, vyrábí je jeden náš kolega. Používáme je pro propagační hry nebo jako odměnu pro vítěze.


Překvapilo mne, že taková hra, jako jsou kuličky, má svůj vlastní sportovní svaz. A kdo je takovým opravdovým průkopníkem, jménem, které každý český kuličkář zná?


Největší zásluhu na založení Českého kuličkového svazu má bezesporu jeho první prezident Petr Šejba. V roce 1999 se sešly 3 kuličkové kluby z okolí Prahy, a jejich členové se rozhodli založit kuličkový svaz. Do dnešní doby již se registrovalo přes 50 kuličkových klubů! Aktivních klubů je ale jen kolem dvaceti. Ročně se dnes koná kolem 70 turnajů, aktivních hráčů je každý rok kolem 300 a v databázi máme k dnešnímu dni 2486 hráčů, kteří se zúčastnili alespoň jednoho turnaje, započítávaného do Národního žebříčku České republiky. Kromě “žebříčkových turnajů” pořádáme řadu akcí pro veřejnost, školy, a školky.


Petr Šejba již prý u nás příliš necvrnká…


Petr nyní - jako prezident Světové kuličkové federace - rozjíždí kuličky ve Španělsku a docela se mu to daří (smích). Já jsem po něm převzal kormidlo v roce 2015.


Máte nějaký konkrétní cíl, který ve vedení svazu sledujete?


Mým cílem je zejména rozšířit povědomí o kuličkovém sportu po celé republice a přilákat k němu co nejvíce nových zájemců. S tím souvisí také budování a hledání nových míst pro hru.


Kdo je taková aktuální hvězda?


Vedle již zmiňovaného Petra Šejby to bude Pavel Zoufalý, který se může pyšnit svou neskutečnou sbírkou trofejí. Je vítězem Národního žebříčku, vítězem mistrovství ČR, vítězem mistrovství světa a dalších cen. Další osobnost, kterou každý český kuličkář zná, je Martin Dostál, autor různých herních systémů. Ten se kuličkám intenzivně věnuje řadu let a jako hráč vybojoval titul mistra ČR a je čtyřnásobným vítězem národního žebříčku. Vedle těchto individualit nemohu zapomenout ani na “kuličkářské rodiny”, jako jsou Mišovičovi, Nedvědovi či Karáskovi. Většina kuličkářů se navzájem zná, protože se vídají na některém z turnajů téměř každý týden.