Když náš Pepa hrál

Věčný romantik a jeden ze zakladatelů české country music Pepa Šimek by se letos v září dožil 80 let.

Pepa Šimek

Zpěvák, hudebník a kreslíř Josef Šimek se narodil v Praze 4. září 1941. Na studiích výtvarničiny ho jeho další zájmy, tedy hudba a zpěv, zavedly do kamarádského společenství s Honzou Vyčítalem a Marko Čermákem. Společná láska k přírodě je vedla k romantickým čundrům, na kterých se pravidelně muzicírovalo. Právě trampské popěvky se staly motivací prvních pokusů o vytvoření vlastních písní. Některé z nich se staly součástí repertoáru skupiny, jíž dali název Hejkalové, což odpovídá i názvu jejich trampské osady. V roce 1965 se chlapci rozhodli, že založí kapelu ve stylu Country and Western, přibrali k sobě Jirku George Falladu a skvělého houslistu Petra Bryndače. Tato skupina, již pod názvem Greenhorns, poprvé vystoupila na veřejnosti v říjnu 1965. Působení George Fallady u Greenhornů však bylo velice krátké a po častých neshodách s Honzou Vyčítalem odešel ke K.T.O. Greenhorny pak prošla dlouhá řada muzikantů – kromě prvního zpěváka, kytaristy a mandolinisty Pepy Šimka vzpomeňme na Mirka Hoffmanna, Tomáše Linku nebo Michala Tučného. Takže o konkurenci ve skupině neměl Pepa určitě nouzi!

Greenhorns v Lucerně v roce 1966 Pepa Šimek, Jan Vyčítal a Marko Čermák


Vzpomeňme ještě na základní formaci, v níž po prvním, jak sami říkali, neúspěšném vystoupení v pražském beatovém klubu Olympic ve Spálené ulici následovaly od roku 1966 pravidelné koncerty v Camp clubu, kam týden co týden chodila početná obec příznivců. Vzpomínám si na to, jak jsme se vzájemně předháněli, kdo bude mít větší návštěvu!


Když Greenhorns koncem šedesátých let vyhráli v Ústí nad Labem Portu, dostali se spolu s námi a Rangers mezi v té době nejznámější skupiny nejen v rámci svého žánru.

Greenhorns 1971 - Pepa Šimek první zprava


Pepa Šimek prožíval patnáct let slávy až do roku 1980, kdy mu lékaři diagnostikovali nádor na mozku. Po operaci již nemohl nadále aktivně účinkovat. Jeho kresby určené na přebaly desek, plakáty a různé propagační materiály, jej však s kapelou spojovaly dál. 8. ledna 2000, v nedožitých padesáti devíti letech, odešel na věčnost. Moc fajn se na něj vzpomíná třeba při poslechu elpíčka Když náš Pepa hrál, vydaného Greenhorny v roce 2001.


Mezi jeho nejznámější písničky patří Frankie a Johny, Když náš táta hrál, T jako Texas, Na Vánoce ráno, Zlaté dny, Zbyl mi jen tvůj mokasín, Abiléne, Mistře Buriáne, Díky za ten svět, Zatracenej život, John Hardy, Cassey Jones, Přes pláně, Boty po strýci, Já jsem vandrák a karbaník, Matčiny růže či Rok 1849.


Článek vyšel v měsíčníku MY 9/2021 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době) zde.