Legendární Neprakta

Čas neslýchaně letí: uplynulo již 10 let od úmrtí známého českého karikaturisty


Jiří Winter, známý pod pseudonymem Neprakta patřil k tomu nejlepšímu, co česká poválečná humoristická scéna nabízela. Jeho hvězdné období přišlo zejména v šedesátých a sedmdesátých letech, kdy začal spolupracovat s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem (zemřel ve věku 77 let v roce 2009.) Dvojice Neprakta - Švandrlík se dala dohromady na prvním ročníku festivalu Haškova Lipnice (1958) a patřila mezi ikonické autory satirického a humoristického časopisu Dikobraz.

Jiří Winter Neprakta


Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter Neprakta se narodil 12. července 1924 v pražských Holešovicích jako jediné dítě v rodině skláře. Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Během druhé světové války se ani ne dvacetiletý Jiří Winter zapojil do odboje, dokonce přechovával zbraně. Jeho kamarád zbraň použil, byl zatčen a při výsleších Jiřího udal. Ten byl poté více než rok vězněn za přechovávání zbraní. Nicméně přežil. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a vydal atlas psů a atlas včel s vlastními ilustracemi.

Uměleckou dráhu zahájil po převratu v roce 1948. Po mnoho let tvořil uměleckou dvojici s námětářem Bedřichem Kopeckým, s nímž vymyslel pseudonym Neprakta - jako reflexi skutečnosti, že jejich vtipy byly v budovatelské době neužitečné a nepraktické. Roku 1957 se zúčastnil první výstavy skupiny Máj 57.

Za život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů a ilustroval stovky humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček. Z nepřeberného množství publikací, které ilustroval, patří mezi nepopulárnější knihy Miroslava Švandrlíka Krvavý Bill a viola (1961), Od Šumavy k Popokatepetlu (1962), Černí baroni (1969), Draculův švagr (1970), Praha plná strašidel (1970), Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka (1973) a mnoho dalších. Zemřel 30. října 2011 v pražské vojenské nemocnici ve věku 87 let.