Poťouchlé Větičky Ladika Větvičky

Řítíme se tunelem, na jehož konci zatím žádné světlo neprosvítá. Jedna šílenost stíhá druhou, čtvrtá a pátá dá vzápětí na předchozí dvě zapomenout. Ale ony tu zůstávají, a mění naši realitu salámovou metodou k nepoznání. Náš spolupracovník Ladislav Větvička, nejslavnější bloger posledních let se na těchto stránkách bude pokoušet svými komentáři připomenout některé z těch, jež by zapadnout neměly. Abychom si pamatovali, z čeho bylo ukováno kladivo, jež brzy drtivě dopadne na naše hlavy…

Ladik Větvička


Soud uložil 20 let vězení Martinu Kantorovi, který se podle obžaloby zúčastnil bojů v řadách takzvané Luhanské lidové republiky. Dvaatřicetiletého muže uznal vinným z teroristického útoku a z účasti v teroristické skupině. Muž, který byl stíhán jako uprchlý, a jehož advokát se domáhal osvobození, odletěl v červenci 2015 z pražského Letiště Václava Havla se záměrem podpořit separatistické struktury. Nejprve se dostal do ruského Rostova na Donu, odkud nelegálně překročil hranice do Donbaské oblasti. Svědci z řad Kantorových přátel vypověděli, že se netajil svým záměrem přidat se k proruským separatistům, měl vztah ke zbraním a chtěl se naučit rusky. Kantor s nimi později komunikoval přes Skype, posílal jim své fotky ve vojenském oblečení a zmínil se, že prošel výcvikem. Kolik by od naší nezávislé justice dnes dostal za účast v Rudé armádě Jaroslav Hašek? Nebo ve španělské občanské válce Ernst Hemingway? Takže když Čech nelegálně překročí hranici, je to součást obžaloby. Když stejnou věc učiní africký migrant, je vítán děvčaty z neziskovek. Tak to dopadá, když dnešní mladí chlapci nerozumějí geopolitice. Kdyby šel bojovat za albánské Kosovo, dostal by snad i vyznamenání.


Titulek iDnes hlásal: „Kybernetický útok zasáhl tisíce podniků ve světě, stojí za ním zřejmě Rusko“. Uvnitř článku se však lze dočíst jinou formulaci: „Prezident Biden pověřil americké tajné služby vyšetřením incidentu. Vláda prý neměla jasno v tom, kdo za incidentem stojí. Novinářům řekl: „Prvotní úvaha byla taková, že to nebyla ruská vláda, ale zatím si nejsme jistí.“ Docela bych chtěl vědět, jestli ti mladí chlapci a děvčata, kteří dnes dělají „novináře“, dostávají nějaké prémie za to, že zveřejní v titulku něco škaredého o Rusku.

Plošné uzavření mateřských a základních škol bylo nezákonné, oznámil vládě Nejvyšší správní soud. Za nezákonná tak označil již 27 vládních nařízení. Zajímalo by mě, jestli viníci těchto nezákonných, teroristických opatření proti vlastnímu národu budou popraveni, nebo budou pouze odsouzeni k 20 letům odnětí svobody, jako ten chlapec, který nerozumí geopolitice.


Sněmovnou prošel návrh na nepovinné přechylování příjmení. Ženy si po svatbě nebo kdykoli během života mohou vybrat, jestli chtějí mít koncovku -ová.Tak to mám radost. Už se těším na společné vystoupení Golden Kids ve složení Helena Vondráček, Marta Kubiš a Václav Neckářová (když mají ženy právo nepřechylovat, budou mít muži určitě právo přechylovat).


Policisté kvůli šíření nakažlivé nemoci v době nouzového stavu, který skončil v dubnu, obvinili 142 osob. Za šíření nemoci jim v normálních dobách hrozí až 3 roky vězení, v nouzovém stavu však až osm let. No vida, osm roků za návštěvu hypermarketu, to se vyplatí. Jó, na chudej lid musí bejt přísnost, říkával jeden českej vojín.


Evropský parlament schválil zavedení takzvaných covid pasů. Systém bude platit po dobu 12 měsíců. Osvědčení nebude podmínkou volného pohybu a nebude považováno za cestovní doklad. Ach, proč jen mám takový nejasný pocit, že brzy bude podmínkou volného pohybu a bude s námi „na věčné časy“?

Celosvětové zdražování jen tak neskončí, čínský průmysl hlásí inflaci 9 %. Důvodem je prudký růst cen komodit. Obávám se, že právě chaos a celosvětová hospodářská krize jsou jedním z cílů tzv. koronového humbuku. Všichni přece víme, že z chaosu povstává řád.


Francouz, který dal facku prezidentu Macronovi a před soudem prohlásil, že „jednal jménem lidu“, byl odsouzen na 4 měsíce do kriminálu a na dalších 18 měsíců podmíněně. To by mě zajímalo, jestli ve Francii pořád platí heslo „volnost, rovnost, bratrství“ a tentýž Francouz by obdržel stejný trest i v případě, že by se nejednalo o občana Macrona, ale o bezejmenného Louise z lidu…


Obyvatelé sibiřské vesnice natočili video, v němž poprosili německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby zajistila vyasfaltování místní silnice. Na záznamu vysvětlili, že se již obrátili na nejrůznější ruské úřady, ty jim však nevyhověly, a uvedli, že jejich vesnici na přelomu 19. a 20. století založili ruští Němci. Hmm, že by nová forma „zvacího dopisu“?


Češi loni pili nejvíc za poslední tři roky. V průměru osm litrů alkoholu. Denně nebo obden loni pila pětina dotázaných. Polovina mužů konzumuje alkoholické nápoje alespoň jednou týdně. Že lidé pod touto chaotickou vládou s chaotickými příkazy pijí, mě neudivuje. Spíše by mě zajímalo, co dělá ta druhá polovina mužů.


Poslanec Lubomír Volný přišel o hlavní způsob, jímž komunikoval se svými příznivci. Správci sociální sítě Facebook smazali jeho profil. Také se již pokusil si založit nový profil, ovšem neúspěšně. Copak asi dělají strážci Ústavy? Rád bych jim připomněl tyto věty: „Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny. Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu. Cenzura je nepřípustná.“

Německo před plánovaným odchodem svých vojáků z Afghánistánu odveze ze země 22 500 litrů piva, vína a sektu. Za normálních okolností dvacet let trvající okupace směl každý voják vypít denně dvě plechovky piva nebo odpovídající množství jiného alkoholu. Prodat nadbytečné zásoby alkoholu přímo na místě není kvůli tamním náboženským zvyklostem možné. Myslím, že kdyby chlapci z Wehrmachtu, nebo jak se ta jejich armáda dnes jmenuje, naučili chlapce z Talibanu pít pivo, nemuseli by dnes odcházet z další prohrané války.


Hokejista Jaromír Jágr odmítl dělat figuranta a zapojit se do očkovací kampaně. Nabídku premiéra Andreje Babiše odmítl se slovy, že on sám se očkovat nehodlá a má dostatek protilátek. Nenechal se koupit, má mou úctu. Jen jsem zvědav, kteří sportovci a umělci se naopak koupit nechají.


Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší šedesáti let, řekl zástupce Evropské agentury pro léčivé přípravky Marco Cavaleri. Některé země se kvůli riziku krevních sraženin už rozhodly tuto očkovací látku nepoužívat pro lidi, kterým je méně než šedesát. O pár dnů později stejný chlapec prohlásil: „Užitek vakcíny AstraZeneca převažuje nad riziky ve všech věkových kategoriích a státy EU by ji měly nadále používat pro očkování proti covidu“. Svůj předchozí výrok, podle něhož by se vakcína neměla používat vůbec, označil za dezinterpretaci. Nedokážu si představit ten nátlak, jakému musel být ten chlapec po těch pár dnů vystaven.


Ruský prezident Putin po jednání se svým americkým protějškem Bidenem v Ženevě oznámil, že se dohodli na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického do Moskvy. Biden uvedl, že nikdo nechce novou studenou válku. To by mě zajímalo, co si o tom myslí Čuk a Gek z Vrbětic.


Článek vyšel v měsíčníku MY 8/2020 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době) zde.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše