Poslední kovboj

Je po našich lesích a v okolí řek jen málo táboráků, kde by se alespoň některé jeho písně vášnivě nezpívaly.

Michal Tučný


Naše první setkání proběhlo v září 1965 v Hlásné Třebáni u Berounky pod jezem. Někdo tam osmnáctiletého Michala pozval, a tak jsme si tu poprvé společně zahráli. Krátce na to jsme se potkali znovu, tentokrát díky kamarádce z mládí Evě Olmerové. Eva, která byla snad o třináct let starší než Michal, s ním tenkrát chodila. O jejich vztahu se říkalo, že nebyl zrovna poklidný. Pro Michala bylo toto období největším přínosem pro kvalitu jeho zpěvu. Eva totiž měla perfektní pedagogické schopnosti, což jsem si v letech padesátých také osobně ověřil.


Z počátku to Michal zkoušel u „bigbítu“, od roku 1967 už se jeho hudební počiny nesly v duchu country. Hostování u Rangers trvalo jen pár měsíců a v roce 1969 se stal zpěvákem skupiny Greenhorns. Sešli jsme se tehdy při natáčení televizního pořadu, režírovaného Alexejem Noskem. Michal zpíval písničku Billa Monroea s Vyčítalovým českým textem Rovnou, tady rovnou. Nosek Michalovi řekl, že je to příliš strnulé a ať se napije kořalky. Od té doby již z pódií, na kterých Michal hrál, snad nikdy nezmizela.

Slavé období Michla Tučného s Greenhorns


V osmdesátých letech se má žena Dana Hackerová, která po odchodu z Countrybeatu, kde zpívala coby partnerka Karla Černocha, stala Michalovou hudební partnerkou. Na desku s ním nazpívala píseň Pane, odval ten kámen, protože však nesla mé příjmení, přišel zákaz a musela to nazpívat jiná zpěvačka. Naštěstí se ale původní nahrávka dochovala a v Country Rádiu tuto verzi občas pouštějí.


Řadu nezapomenutelných textů napsal pro Michala Honza Vyčítal. Uvedu jen některé: Hučka, Za chvíli už budu v dáli, Feleena z El Pasa, Lodní zvon zvoní, Blízko Little Big Hornu či Nečekej už dál. S Fešáky se asi nejvíce proslavil písněmi Prodavač nebo Lojza a Líza, s Tučňáky písněmi Báječná ženská, Cesty toulavý, Chtěl bych být medvídkem, Snídaně v trávě, Všichni jsou už v Mexiku nebo Poslední kovboj. U nás je jen pár zpěváků s tolika hity jako Michal. V posledních letech žil na Strakonicku, kde ho doprovázela budějovická kapela Weekend.

Hrob Michla Tučného v Hošticích


Michal zemřel 10. března 1995. Pohřben je v Hošticích, kde se každoročně koná hudební festival Stodola Michala Tučného. Vzpomínám si, že když jsem vyšel ze strašnické obřadní síně při posledním rozloučení, přišel ke mně náš známý komik Jarda Štercl a ptal se, na co Michal vlastně umřel. Řekl jsem mu, že nevím přesně, ale že v nemocnici mu stále odčerpávali vodu. Štercl na to řekl: „No jo, jak u trampa narazej na vodu, tak je to špatný“


V jedné ze svých písní Michal zpívá:


Měl jsem rád stín stromů, říční proud, štíty hor, co nejdou překlenout.


Krásnější svět vůbec nehledám, to řeknu vám tam u nebeských bran….


Je to už 26 let, co u nich Michal stanul a co na něho český muzikantský národ vzpomíná….


Článek vyšel v měsíčníku MY 8/2021 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době) zde.