Strážce českých mostů

Nastalo jaro. Znáte to. Sluníčko hřeje, hmyz bzučí a zem nestudí. Mladým z toho jde hlava kolem, staří sentimentálně vzpomínají.


Nedávno jsem pomáhal synovi vyklidit z příruční knihovničky méně frekventované tituly. Při pohledu na jejich pohádkové přebaly jsem si uvědomil, že zvolna dorůstá věku, kdy mu v máji půjde hlava kolem, zatímco já se nezadržitelně propadám do sentimentu.

A jak o tom tak dumám, mimoděk listuji knihou Ladových ilustrací. Tu mi padne do oka obrázek opatřený popiskem „Květen“. Je na něm dvojice mladých lidí, jak se k sobě tulí na lavičce, kdesi na návsi pod košatou lípou. Na nebi měsíček s hvězdami a vedle nich pomníček svatého Jana Nepomuckého. Taky s hvězdami. Kolem světcovy hlavy.


Zastesklo se mi po časech řádu a pokoje, které z toho obrázku dýchají. Snad ani nikdy doopravdy nebyly, každopádně ale být měly. Kdysi i nyní.


Milenci a Jan z Nepomuku. Ten, který byl před pěti sty léty shozen z Karlova mostu do Vltavy, protože králi neprozradil královnino zpovědní tajemství. Barokní patron Čechů, lidí od vody, perníkářů a zpovědníků.

Označení místa kde byl shozen z Karlova mostu Jan Nepomucký


Po smrti prý nad jeho hlavou planulo pět světel, proto se zobrazuje s pěticí hvězd místo svatozáře. Sochař Brokoff ozdobil jeho postavou pražský most. Podle jejího vzoru pak vznikly svatojánské sochy na mnoha našich mostech i návsích, na březích řek, potoků i struh, na hrázích rybníků i náměstích měst.


Jak mi tak myšlenky plynou, otevřeným oknem ke mně vane vůně májového vzduchu a bzukot nesoucí se od naší rozkvetlé třešně. Odložil jsem sloupek knih stěhovaných ze synova pokoje na stůl a vytáhl manželku na krátkou procházku.


Na našem náměstí kvete bílý bez jak o závod. Tam u svatojánského pomníčku. Je první máj, a to manželky nemají zůstat nepolíbeny. Jediným svědkem nám byl ten pískovcový svatý s hvězdami a prstem výmluvně položeným na ústech.


A ten nic nevyzradí. Je přece ochráncem našich tajemství.


Článek vyšel v měsíčníku MY 5/2019 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době) zde.