Trapper s hlasem medovým

Před dvěma lety zapřáhl své koně a dal jim směr, jak zpívá v jedné ze svých písní legenda české country music Mirek Hoffmann

Mirek Hoffmann


Když jsem koncem devadesátých let pořádal ve společenském sále smíchovských Ženských domovů večery se skupinou K.T.O., pozval si mne Mirek Hoffmann k sobě domů. Musel během té návštěvy jít venčit svého pejska. Vyšli jsme na cestu a přidal se k nám jeho kocour. Šel pořád asi pět metrů za námi a po chvilce vylezl na strom, který stál u cesty. On se k nám zase přidá, až půjdeme nazpátek, řekl mi Mirek. A jak řekl, tak se i stalo. Na závěr mne požádal, zda by se v těch Ženských domovech mohli s námi střídat – jeden večer my, druhý večer Noví Zelenáči Mirka Hoffmana. To dá rozum, povídám. Mirek ale vždycky přišel jenom na chvilku, odzpíval čtyři, pět písniček a pak se zase vydal domů. Prý ze zdravotních důvodů. Velmi jsem se té jeho úzkostlivé péče o zdraví podivoval. Byl jsem zvyklý, že při našich vystoupeních s námi Waldemar vždycky vytrval až do konce, i když byl na tom se svým zdravíčkem o poznání hůř. Mirek Hoffmann si ale nejspíš přál, aby posluchačům ulpěl v paměti svým plným hlasem, a to se nedá kritizovat! Takže s muzicírováním skončil již v roce 2006.


Mirek se narodil 28. března 1935 v Praze. Po ukončení studia na gymnáziu absolvoval večerní průmyslovou školu, od mládí se však věnoval především hudbě. Učil se hrát na housle a chodil do hodin zpěvu, přičemž jeho vzorem byl Waldemar Matuška.

Skupina White Stars, kterou kromě Hoffmanna tvořili i Ivan Mládek, Marko Čermák, Tomáš Linka, Pavel Král a Václav Limberk


Podobně jako většina z nás vystupoval ve svých začátcích s dixielandovou kapelou. Počátkem šedesátých let si ho všimlo i vedení Semaforu, kde Mirek dostal v roce 1962 milou roli ve hře Šest žen Jindřicha VIII. O pár let později začal spolupracovat s Tomášem Linkou, Marko Čermákem, Pavlem Králem a Vaškem Limberkem, se kterými založil v roce 1968 bluegrassovou partičku White Stars. Spolupracovali se Spirituál kvintetem a Greenhorny, s nimiž natočil velice oblíbenou dlouhohrající desku Písně amerického západu (1969).


V roce 1970 se ke Greenhorns přidal. V tehdejším složení byli Jan Vyčítal, Josef Šimek, Marko Čermák, Pepa Dobeš a Vláďa Štýbr. V této skupině, za normalizace přejmenované na skupinu Zelenáči, působil dvacet let. V roce 1990 se Greenhornsrozdělili na dvě skupiny – ze souboru, údajně pro nadbytečný počet, byli odejiti Pavel Král, Jarda Hnyk a Zdeněk Kryštof.

Hoffmann v popředí jako nedílná součást nejsilnější sestavy Greenhornů


K nim Mirek přibral sólového muzikanta, jímž byl houslista Franta Kacafírek a takékytarista a zpěvák Milan Krbec. Tak vznikla skupina Noví Zelenáči Mirka Hoffmanna. Tento neprakticky a nezvykle dlouhý název byl přijat díky srandovním sporům s Honzou Vyčítalem, který si na název Zelenáči činil autorské nároky.


Do věčných lovišť, kam za jeho života směřovaly i jeho nezapomenutelné písně, odešel ve svých osmdesáti třech letech 12. března 2019.


Článek vyšel v měsíčníku MY 11/2021 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi zde (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době).