Už je to tady

Volby 2021 jsou druhá sametová revoluce. Žijeme v jiné, svobodné republice. Je jedno, kdo, jak a proč volil SPOLU nebo PirSTAN, dokázali jsme to! Pohřbili jsme Zemanovu éru. Za pár dnů parlament aktivuje čl. 66 a odvolá prezidenta bez ohledu na to, kdy proběhne vytažení ze zásuvky.

Tak na svém Twitteru pravila migranta z Kazachstánu Жәмилә Стеһликова, alias Džamila Stehlíková, bývalá ministryně pro lidská práva, dnes předsedkyně Liberálně ekologické strany LES a obhájkyně práv LGBTQ (zbylá písmena pro nedostatek místa vynechávám).

Nepříliš sametově vyhlížející výraz této psychiatričky, porušující každým svým diagnostickým výrokem na adresu churavějícího prezidenta republiky lékařskou i obecně lidskou etiku, by měl dominovat na transparentech letošních oslav Velké sametové. Jen stěží najdeme lepší tvář, znetvořující připomínku událostí z doby před dvaatřiceti lety, jež nám tehdy umožnily svobodně se nadechnout.


I já, coby jeden ze svolavatelů manifestace ze 17. 11. 1989 za nezávislé studentské sdružení STUHA, se občas na Národní třídu ve výroční den dostavím, abych si připomněl, že privatizovat lze nejen hmotné statky, ale i státní svátky. Naposledy jsem tam byl vloni, na což jen tak nezapomenou mé tři nejmladší děti. Staly se totiž svědky toho, jak si mne ze skupinky lidí, doprovázejících bývalého prezidenta Václava Klause, vytáhl neuniformovaný policista a odvedl ke kolegům v uniformách. Důvod? Neměl jsem navlečený náhubek. Jak symbolické! Poučili mne, že rozvracím covidismus a že si to se mnou hygiena vyřídí. Obešlo se to tenkrát bez postihu (v roce 1989 to bylo horší, koncem října jsem za rozvracení tehdejšího režimu strávil dva dny v cele předběžného zdržení a byl vyloučen ze studií), v případě recidivy mi však pohrozili vysokým peněžním trestem…


Již dlouhou řadu let je připomínka sametového předání moci v režii myšlenkového a politického proudu, kterému se ve volbách, zvláště těch prezidentských, nikdy příliš nedařilo. Zvítězili jen jednou, a to když komunisty obsazený parlament jednomyslně dosadil na Hrad Václava Havla. Proto Džamile rozumím, že slaví. Nezvonili jsme přeci klíči proto, aby nám tu vládli lidé, co mají ve společnosti většinovou podporu! O tom, jak si nastupující sametová garnitura představuje svobodnou republiku, svědčí výkřiky Markéty Pekarové a Víta Rakušana, že nepřipustí, aby se na vedení nové poslanecké sněmovny jakkoli podílela SPD. Rakušan: „Sněmovna je tím místem, kde se tvoří zákony a určuje výrazným způsobem parlamentní politika, tito lidé reprezentují českou politiku na služebních cestách, a já si skutečně myslím, že například pan Okamura není v souznění s oficiálním směřováním naší země, a neumím si úplně představit, jak on by vedl nějakou oficiální delegaci…“. Tak pravil pravděpodobný budoucí ministr vnitra (!), jehož koalice s Piráty získala jen o pár procent víc, než samostatná kandidátka „extremistů“.


Kdo by se radoval, že těmito volbami zúčtoval samet i s komunistickou stranou (ve skutečnosti šlo o stranu sociálně demokratickou s půvabnými kapitalistickými sklony), tak se raduje předčasně. Na scénu přicházející noví bolševici, tentokrát nikoli pod rouškou sociální spravedlnosti, ale liberální demokracie a práv menšin (samozřejmě jen některých).


Už - je to - tady! Už - je to - tady!


Článek vyšel v měsíčníku MY 11/2021 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi zde (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době).