Vzpoura srdce velkého muže

Fantastické osudy Josef Brykse, statečného bojovníka za svobodu státu a národa, dalece překonávají všechny vymyšlené romány. Protože ten jeho psal život a nezdolná touha po svobodě.

Josef Bryks se narodil jako sedmé dítě v hanácké rolnické rodině


Podle spoluvězňů tak masívní infarkt nikdy nikdo neviděl. Jedenáctého srpna 1957 doslova puklo srdce jednoho z nejstatečnějších československých letců v RAF Josefa Brykse (narozen 1916). Nezlomil ho však nepřítel - nenávidění nacisté. Zemřel rukou českých mučitelů, za jejichž svobodu bojoval.


Německo nás obsadilo bez boje. Josef Bryks, v té době už vojenský pilot, se rozhodl z protektorátu utéci. Přes Slovensko zamířil s několika kamarády do Maďarska, tam ho ale chytili a posadili do vězení. Po mnoha peripetiích se přesto dostal do Francie, jenže ta už také před Němci kapitulovala. Nezbývalo, než utíkat dál, do Anglie, kde začal v roce 1941 létat na stíhačce Hawker Hurricane v Royal Air Force. Hned při prvním bojovém vzletu proti Němcům nad Francií narazil na eso Luftwaffe Adolfa Galanda, který měl na kontě už 64 sestřelů. Bryks byl pětašedesátý.


Padl do zajetí, ale protože Němci považovali naše vojáky v cizích službách za vlastizrádce, musel zničit veškeré dokumenty. Vydával se za Angličana Josepha Rickse. Němci však časem došli k názoru, že je nejspíš Polák, což prakticky znamenalo rozsudek smrti.

Dobová fotografie saského hradu Colditz z roku 1945, kde byl Bryks během válka vězněn


Stále na útěku

Internovali ho v zajateckém táboře ve Frankfurtu nad Mohanem, poté ho převezli na Wartburg. Odtud se mu podařilo pláchnout potají prokopaným tunelem. Po 15 dnech ale uprchlíka dopadli. Zatím se to obešlo bez vážnějších následků.


Další útěk byl zdařilejší, Bryks se dostal až ke hranicím se Švýcarskem, jenže tam ho, vysíleného, Němci opět dopadli. Znovu ho vrátili na Wartburg. Znovu se pokusil utéci, tentokrát měl v úmyslu ukrást stíhačku. Všiml si opuštěného stroje, pokusil se k němu dostat a vzlétnout. Zůstalo však jen u přání, následovalo další dopadení, a protože už byl označen za permanentního útěkáře, poslali ho do zajateckého tábora v Schubinu, na území dnešního Polska. Odtud se pokusil utéct v bečce na močůvku. To se také podařilo, v páchnoucím úkrytu se choulil spolu s jedním Angličanem. Venku na ně čekal další uprchlý letec, kamarád Černý, a všichni společně se přidali k polskému odboji.


Jenže zanedlouho je chytili esesáci a krutě je zmučili. Bryksovi prorazili bubínek, pobodali ho, vyřádili se na něm jako šílení. Nakonec skončil v legendárním zajateckém táboře pro spojenecké letce v Saganu.


Hitler byl bez sebe vzteky


V Saganu začal Bryks předstírat, že je blázen. Němci většinou takové zajatce propouštěli do Anglie. Velení tábora mu ale na jeho trik neskočilo, a tak se opět přidal ke skupině, která plánovala útěk.


Hromadný útěk ze Saganu (nyní Zagan na území Polska) se podařil. Zajatci se podkopali tunelem mimo lágr a uprchli. Tento útěk ovšem rozzuřil i samotného Hitlera, který, všem mezinárodním válečným konvencím navzdory, nařídil krutou pomstu.

Tunel, kterým měli uprchnout zajatci z Colditzu


První tunel Němci odhalili, zajatci si špatně vypočítali vzdálenost a prohrabali se jen pár metrů od ostnatého drátu, jímž byl obehnán tábor. Němci je s posměchem odvedli zpět na ubikace. Další tunel byl již spočítán dobře, ale nepodařilo se projít všem zajatcům, kteří se k tomu chystali. Pronásledovatelé jim byli velmi rychle v patách a nastala štvanice. Akce byla poměrně věrně zfilmována pod názvem Velký útěk, se Stevem McQueenem v hlavní roli. Uteklo 76 zajatců, 26 se jich po zátahu vrátilo do tábora. Padesát z nich bylo tajně na Hitlerův rozkaz popraveno. Bryks se ale nakonec útěku nezúčastnil, chystal se odejít jako jeden z posledních, jenže v té chvíli už se rozběhlo pátrání po uprchlících.


Teď mu ale hrozil trest smrti z úplně jiného důvodu - provalila se totiž jeho totožnost. Protože však Britové pohrozili tvrdou odplatou na nacistických zajatcích za každého zabitého britského letce, Němci se neodvážili začít s otevřenými represemi.


Nakonec Josefa Brykse odvezli na saský hrad Colditz, což bylo jakési vězení pro důležité osoby. Zde se setkal s dalšími československými piloty: A. Šiškou, V. Bufkou a Č. Chaloupkou. Okamžitě začali plánovat útěk. Zejména Chaloupka hýřil originálními nápady, jak se dostat z vězení. V plánech si postavili dokonce kluzák, měli vysílačku, připravovali útěk tunelem, kromě jiného i v přestrojení za ženu. Vězni měli k dispozici krejčovskou dílnu, podařilo se jim vyrobit několik vojenských uniforem včetně všech doplňků a distinkcí. Když to jejich věznitelé zjistili, málem je trefil šlak. To už se ale blížil konec války, nad hradem často přelétala spojenecká letadla a od západu postupovaly spojenecké armády. Nakonec se posádka hradu vzdala Američanům.

Bryks s manželkou Gertrudou , zvanou "Trudie"


Josef Bryks odjel do Británie, kde se shledal s Trudie Dellerovou, dívkou sloužící v Ženských pomocných leteckých sborech, s níž se seznámil již na začátku války. Za pár týdnů se vzali. Do vlasti měl odjet 4. října 1945. Letoun B-24 Liberator, jímž měl původně letět, se krátce po startu zřítil a všichni cestující i posádka zahynuli. Bryks pak odletěl o tři dny později.


Vzpoura srdce


Zprvu byl nadšen, ale jeho nadšení brzy vyprchalo. Ve vzduchu bylo cítit napětí, komunisté podporovaní značnou částí veřejnosti se drali všude do čela.


Stále horší politická situace se Bryksovi nelíbila, chtěl se odstěhovat zpět do Anglie nebo do Austrálie. V té době již měli s Trudie dcerku. Jenže tentokrát vždy tak rozhodný muž zaváhal - a nakonec otálel příliš dlouho. V noci 2. května 1948 si pro něj do olomouckého bytu přišla StB. Obvinili ho ze spiknutí a vyzrazení státního tajemství, svědčil proti němu proslulý agent NKVD a náčelník vojenského zpravodajství Bedřich Reicin. Sice mu nic nedokázali, vojenský soud ho zprostil obvinění, ale následný výsledek procesu byl tvrdý: Bryks dostal deset let vězení.


Trudie se s dcerkou podařilo zmizet do Anglie, Brykse odvezli nejprve do pracovního tábora v Dolním Jiřetíně, poté na Bory, když si uvědomili, jaký je útěkář. Tady dostal dalších 20 let, za připravovanou vzpouru, což byla zinscenovaná akce, při níž bitím přinutili řadu odsouzených svědčit proti němu.

Opět jako vězeň, tentokrát komunistického režimu


V Anglii se Trudie snažila o záchranu manžela, své svědectví poskytla tisku, psala československým pohlavárům, samozřejmě marně. Josef Bryks skončil jako dělník či spíše otrok v hlubinném uranovém dole v Jáchymově. Tam se také rozhodlo jeho velké těžce zkoušené srdce, že už toho trápení bylo dost.


Válečného hrdinu, držitele mnoha vyznamenání, včetně řádu Britského impéria, tajně zpopelnili a urnu odmítli vydat rodině. Dnes víme, že je pohřben v Motole. Trudie Bryksová zemřela v roce 2011.


Článek vyšel v měsíčníku MY 6/2018 který si můžete výhodně předplatit zde, případně zakoupit jeho digitální verzi (a podpořit tím jeho další tvorbu v nelehké době) zde.